Дошкільний навчальний заклад №4 "МАЛЯТКО" м. Ромни

Батьківські заборони: як сказати дитині "не можна" правильно

Карати дитину і говорити йому «не можна» - не найбільш приємний батьківський  обов'язок. Як домогтися того, щоб батьківських заборон було якомога менше, а слово «не можна» мала вага для малюка.
        Без батьківських заборон не обійтися, адже дитина в сім'ї не може мати абсолютну свободу і рости в атмосфері вседозволеності. В іншому випадку він зіткнеться з серйозними проблемами, коли почне дорослішати.

Психологи відзначають, що заборони позначаються на формуванні характеру дитини благотворно, приносячи в  життя малюка безпеку і стабільність. Однак це стосується тільки правильно сформульованих і обґрунтованих вимог батьків.
        Існують різні види заборон - наприклад, одні з них стосуються безпеки, того, що безпосередньо загрожує життю дитини і однозначно забороняється.
         Важливі також заборони, що стосуються здоров'я: чому потрібно їсти суп, а не шоколад; чому в дощ і вітер на вулицю виходити не можна і т.д.
          Третього роду «не можна» пов'язані з життям у суспільстві: не можна брати чужі речі, не спитавши дозволу, не можна кричати в присутствених місцях, не можна ображати інших.
         Багато дорослих задаються питанням, як забороняти дитині правильно, щоб він охоче виконував батьківські вказівки.

1. Заборона завжди повинна бути обґрунтована - дитині важливо знати, чому цього не можна робити. Якому з цих вимог легше підкоритися: «Не чіпай праску!» або «Не чіпай праску, тому що він гарячий, ти обпечешся, і тобі буде дуже боляче»? Перш за все ви повинні подумати, як і що забороняти дітям, ви уже після цього можете обмежувати свободу свого малюка.
2. Заборона, яка супроводжується погрозами, замість користі приносить тільки шкоду. Категорично забороняється застосовувати фрази такого типу: «Якщо не залишиш у спокої кішку, я тобі вуха надеру» Такими методами ви навчите його боятися батьків, а не поважати їх авторитет. Будьте готові до можливого опору з боку малюка.
3. Не забувайте про самооцінку дитини, коли щось забороняєте. Грубий тон і болючі слова не дадуть бажаного результату - малюк підкориться з небажанням, причому тільки до наступного разу.

4. Забороняючи що-небудь, будьте розсудливі, враховуйте той факт, що діти активно пізнають світ, і перешкоджати їм у цьому не варто. Наприклад, вам навряд чи захочеться, щоб дитина вимірювала глибину калюж. Але згадайте, як багато років тому ви самі з задоволенням робили це. До того ж, задумайтеся, чому б не дозволити дитині побродити по калюжі в гумових чоботях.
Багато в чому це залежить від ситуації - що забороняти дітям. Зрозуміло, що стрибати в калюжу в кросівках не можна, а от в гумових чоботях - в самий раз. Тобто перш ніж вимовити «ні», проаналізуйте ситуацію з точки зору дитини, якщо серйозної небезпеки немає, заборону можна змінити.
Звичайно ж, потрібно строго забороняти будь-які ігри з небезпечними предметами, предостерегайте малюків, розповівши, що вони можуть загнати скалку або поранитися.
5. Найголовніша умова ефективного батьківської заборони - це особистий приклад. Справи, як вам відомо, вчать набагато краще, ніж слова. Дуже шкода, що батьки, рідні або ж няня вихователь часто забувають про це і вимагають від дітей не розкидати речі, не грубити, п, бути пунктуальним і вдячними, при цьому самі подібним вимогам не йдуть.
В процесі виховання дітей не обійтися без заборон. Батьки повинні знати, як сказати дитині «не можна» правильно, щоб підготувати його до дорослого життя. Для деяких мам і тат це складне завдання, цьому потрібно вчитися, щоб забезпечити хороше виховання дитини в сім'ї.